Kategoriler
Ana sayfa Eğitim

E-Öğrenim Profesyonelleri İçin En İyi 10 Video Konferans Sistemi

Covid 19 sebebi ile sınıf eğitimlerinin iptal edilmesi online video konferans sistemlerini gündeme getirdi. E-öğrenim profesyoneleri için dünya çapındaki ücretli ücretsiz en iyi 10 video konferans sistemini inceliyoruz.

E-Öğrenim Uzmanlarının Bilmesi Gereken En İyi Video Konferans Sistemi

Birden bire eğitimciler uzaktan eğitim için platormlar araştırmak zorunda kaldılar. Ancak çok fazla seçenek olduğunda, özel e-öğrenim ihtiyaçlarınız ve bütçeniz için en iyi video konferans sistemini bulmakta zorlandılar. İşte her uzaktan eğitim uzmanının bilmesi gereken en iyi 10 video konferans programı;

 1. Google Hangouts – ücretsiz ve ücretli sürüm

Google Hangouts, bugün mevcut olan en iyi video konferans sistemlerinden biri ve ücretsiz bir sürümü var. Ancak, sohbetinize 20’den fazla kişiyi dahil etmeyi planlıyorsanız, ücretli sürümü düşünmeniz gerekiyor. Ücretsiz sürümde dolandırılar oldukça fazla, güvenlik sorunları yaşanabiliyor. Basics plan Hangouts Meet Görüntülü ve sesli konferans görüşmesi (arama başına 100 katılımcıya kadar) ayda 4,90 dolar, Business 10,20 Dolar ve arama başına 250 katılımcıya kadar sesli ve görüntülü konferans olanağı sunuyor. Enterprise ise ayda 25 dolar ve arama başına 250 katılımcıya kadar destek veriyor. Google drive’ın tüm özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Ekran paylaşım özelliği yok. Ayrıca, katılım oranlarınızı artırabilmeniz için e-posta hatırlatıcıları gibi diğer harika özelliklere de sahiptir. Sürümleri ve fiyatları incelemek için burayı tıklamanız yeterli.

 1. ClickMeeting

Sanal toplantı alanınızı markalaştırmanıza ve denetlenen soru-cevap oturumları ile özel sohbetler düzenlemenize olanak tanıyan bir video konferans sistemi arıyorsanız, ClickMeeting listenizde en üstte olmalıdır. Ek kayıt alanları, paralel oturumlar, etkinlik istatistikleri, temel ve gelişmiş raporlar, etkinlik ve performans değerlendirmesi, katılımcıların geri bildirimi, sosyal medya entegrasyonları, Moodle entegrasyonu, Paypal entegrasyonu, Ücretli web seminerleri, Özelleştirilmiş kayıt süreci, Adres defteri, E-posta ve SMS davetiyeleri, Zaman dilimi yönetimi, Çok dilli platform, Etkinlik açılış sayfaları, Etkinlik kaydı düzenleri, Bir web sitesine etkinlik yerleştirme, Web semineri e-posta pazarlaması, Özel URL ile teşekkür sayfası, Katılım sertifikaları, Gelecek etkinlikler için otomatik davetiyeler, Otomatik takip e-postası, Profil sayfasındaki kayıtları otomatik yayınlama, İsteğe bağlı web seminerleri, Otomatik yinelenen web seminerleri, SSL, GDPR, Youtube Kaydı, Dropbox entegrasyonu gibi birçok özelliği mevcut.
Ücretsiz deneme planında 25 kişiye kadar katılım imkanı mevcut.
30 günlük ücretsiz deneme sürümü bulunuyor. Bundan sonra ayda 25 ve 40 dolar ödemeniz gerekiyor. Buradan inceleyebilirsiniz. 500-5000 kişi arası katılımlarınız için ise burayı inceleyebilirsiniz.

Fikir Uygulama Merkezi üyelerine özel kredi kartı gerektirmeyen deneme sürümüne kayır olabilirsiniz. ClickMeeting: Denem Sürümü

ARTILARI

 • Kullanımı kolay.
 • Ücretsiz deneme.
 • Denemek için kredi kartı gerektirmez.
 • Web seminerlerinde Excel’ler.

EKSİLERİ

 • Telefon desteği yok.
 • Yalnızca video konferans sunan bir çözüm için biraz pahalı.
 • Hala 2020’de kullanımdan kaldırılması planlanan Adobe Flash kullanıyor.
 • Sınırlı sayıda video katılımcısı.

250 katılımcıya kadar 14 günlük hızlı, kesintisiz video toplantıları yapın. Bu video konferans sistemi, toplantı planlama ve oluşturması kolay davetlerden katılımcı tanımlama ve yerleşik ekran paylaşımı özelliklerine kadar çeşitli özelliklerle donatılmıştır. Aynı anda 5 katılımcıya kadar ayda 24 $ veya 25’e kadar ayda 39 $ ‘dır. Katılımcılar herhangi bir cihazdaki sohbete erişmek için köprüyü tıklatabildiğinden, uygun davet bağlantıları büyük bir artıdır. Eğer web semineri, web konferansları yapmak istiyorsanız gotowebinar‘ı kullanabilirsiniz. Yönetimi oldukça kolay. 100 kişiden 5000 kişiye paketler mevcut. Fiyat 89 euro’dan başlıyor. Özel kanal url’leri, video gömme, video paylaşma, anketler, formlar, satış, ödeme kabul, kanal sayfası, çeviri, VoIP, sertifika gibi birçok özellik mevcut.

ARTILARI

 • Basit kullanıcı arayüzü.
 • Kolay toplantılar.
 • Konferans odasına erişmek için özel bir URL kullanabilir.
 • Ücretsiz plan mevcut.
 • Banliyö modu.
 • Deneme için kredi kartı gerekmez.
 • Toplantı transkripsiyonu.
 • 25 video akışı.

EKSİLERİ

 • Yoklama gibi gelişmiş toplantı seçeneklerinden yoksundur.
 • Web semineri özellikleri için GoToWebinar edinilmesi gerekir.
 1. Adobe Connect

Adobe Connect kullanıcı dostu bir arayüz sunar ve ara odaları, özel sohbetler ve slayt paylaşımı gibi çok çeşitli özelliklere sahiptir. Kullanıcı deneyimi (UX) uyarlamaya yönelik. Bu nedenle, kullanıcı tabanının büyük bir kısmı uzaktan ders veren eğitimcilerdir.
Anında geri bildirim alabilirsiniz. e-Öğrenim kursu boyunca anketler yürütebilir veya ekip üyelerinizle çevrimiçi projelerde çalışmak için belge paylaşabilirsiniz. Abonelikleri aylık 45 $ ‘dan başlıyor. Ayrıca Adobe Connect Web Seminerleri’ni yılda 1250 ABD Doları, Adobe Connect Learning ise yılda 3500 ABD Doları tutarında sunmaktadır.

ARTILARI

 • Yüksek derecede özelleştirilebilirlik.
 • Eğitimciler için müfredat tasarım öğeleri.
 • Görüntüleyenler için ekranın düzenini kontrol edebilir.
 • Sınırsız video beslemesi.

EKSİLERİ

 • Dik öğrenme eğrisi.
 • Üçüncü taraf seçeneklerinin dışında içeri arama numarası yok.
 • Diğer seçeneklere kıyasla pahalı.
 1. Skype Premium

Skype, en popüler ücretsiz sohbet araçlarından biridir. Düşük fiyat noktası aynı zamanda küçük işletmeler veya e-Öğrenim geliştirme ekipleri için idealdir. Artık tamamen ücretsiz olan grup video görüşmeleri, PC ve MAC cihazlarda 10 kişiye kadar destekle geliyor. Skype’ı Xbox One üzerinden kullanan kullanıcılar ise en fazla 4 kişiye kadar görüşme yapabiliyorlar. Skype‘de şunlar ücretsizdir: Skype kurulu bilgisayar ve cep telefonları ile skype üzerinden yazışmak, mesajlaşmak, video dosya göndermek ücretsizdir. Anlık mesajlaşma ve dosya paylaşımı. Skype kullanan kişilerle yapacağınız görüntülü ve sesli çağrılar, Anlık mesajlaşma ve dosya paylaşımı, Görüntülü grup çağrıları (toplu görüntülü konuşma), Eğer telefon ya da bilgisayarınızda skype yüklü ve skype yüklü bir başka cep telefonu veya bilgisayarı arar veya mesaj gönderirseniz bu ücretsizdir. Skype ile 250 kişiye kadar konuşma yapabildiğiniz seçeneklerde sunuluyor. Buraya tıklayarak seçenekleri öğrenebilirsiniz. Skype, Skype Meetings ile Skype Kurumsal arasındaki fark nedir?

Skype Kurumsal ARTILARI

 • Skype kullanıcılarının, telefon numaralarının ve kuruluştaki tüm çalışanların iletişimine izin verir.
 • Aramalarda video ve ses kaydı.
 • Bir toplantıda 250 katılımcıyı destekler.

EKSİLERİ

 • Tam teşekküllü bir VoIP platformu değil.
 • Dahili çevirmeli sesli konferans özelliği yoktur.
 • Çevrimiçi planlar donanım telefonlarla çalışmaz.
 1. Cisco WebEx

Ücretsiz sürümü yalnızca sesli aramayı içerir, ancak Premium paketinde eşzamanlı olarak 8 kullanıcıyı destekleyen sesli konferans bulunur. Aylık 24 $ veya yıllık 228 $ ‘dır. Ekran paylaşım araçları, belge paylaşımı ve ekibinizin veya izleyicinizin her üyesinin görüşlerini ve fikirlerini not edebileceği bir beyaz tahtaya sahiptir. Cisco ayrıca web seminerlerini barındırabileceğiniz bir Etkinlik Merkezi ve çevrimiçi eğitim vermenizi sağlayan bir Eğitim Merkezi de sunar. Belki de video konferanslarda en önemli özelliği Dahili otomatik transkripsiyonlarla toplantınızı çevrimiçi olarak hızlı bir şekilde kaydedebilmeniz. Davet ettiğiniz herkes, nasıl bağlanırlarsa bağlansınlar, misafirler bile çevrimiçi toplantınıza katılabilir. Büyük kalabalıklarda problem değil. 100.000 kadar insanla tanışabilirsiniz. Ayrıca Webex uygulamasını kullanarak indirmeden toplantıya katılabilirsiniz. Slack, Gsuit, Asana, SalesForce, Recorder, Türkçe Tercüme, Microsoft gibi çok geniş entegrasyon seçenekleri mevcut. Tüm entegre programlara buradan ulaşabilirsiniz. Video konferans için daha detaylı bilgi için burayı tıklayın. Bir profesyonel Webex Teams API’leri, SDK’lar ve widget’lar aracılığıyla çözümleri Webex paketiyle entegre edilebilir veya doğrudan ses-video bulut çağrısı ve ekip işbirliğini doğrudan kendi yerel uygulamalarınıza yerleştirebilir. Planlamadan takip analizine kadar Cisco Webex Events; 3000 ila 400000 arasında kakatılımcı için güçlü ve etkili web seminerlerine kolayca ev sahipliği yapabilir, akış gerçekleştirebilir. Bir ürün mü lanse ediyorsunuz? Slayt göstermekten daha fazlasını yapmanız gerekir. Video konferans, ekran paylaşımı, Soru-Cevap, yoklama ve sohbet ile parlak etkileşimli bir çevrimiçi sunum yapabilirsiniz. Katılımcılar herhangi bir platformdan kolayca katılabilirler. Etkinliğinizi kaydedebilirsiniz. Davetiye düzenleyebilirsiniz. Potansiyel müşterileri puanlamanıza, izlemenize ve takip etmenize olanak tanıyan sorularla kayıt işlemini özelleştirebilirsiniz. Webex webinar hakkında daha detaylı bilgi için burayı tıklayın.

Cisco Webex Eğitimi: Dersler, laboratuarlar ve küçük ara oturumları.Test ve otomatik derecelendirme.Yerleşik, isteğe bağlı e-ticareti destekler. Böylece canlı veya isteğe bağlı eğitim için ücretlendirme yapabilirsiniz. 1.000 kişiye ders veriebilirsiniz. Canlı dersleri de destekler. Öğrenciler herhangi bir cihazdan katılabilirler. Yoklama yapabilir, sorular ve cevaplar ile öğrencileri aktif tutabilirsiniz. Testler yapabilir ve öğrenmeleri ölçmek için istediğiniz zaman puan verebilirsiniz. Canlı oturumlara zamanınız yok ise kişilerin istedikleri zaman görüntüleyebilmeleri veya gözden geçirebilmeleri için dersleri kütüphaneye kaydedebilirsiniz. Daha fazla bilgi için burayı tıklayın.

ARTILARI

 • Ücretsiz plan mevcut.
 • Minimum ses ve video gecikmesi.
 • Aynı anda 25 video akışı.

EKSİLERİ

 • “Beni Ara” planı ek ücrete tabidir.
 • Lisans başına yalnızca bir sunucu.
 1. Join.Me

Web sitelerine göre, Fortune 500 şirketlerinin% 90’ı, kullanıcı dostu platformu ve hızlı kurulum süreci sayesinde sürpriz olmayan Join.Me’yi kullanıyor. Sadece bilgisayarınıza indirin ve birkaç dakika içinde ilk toplantınıza başlayın. Tüm planları için 14 günlük bir deneme sunuyorlar. VoIP konferansı içeren ücretsiz bir seçeneğe de sahipler. Deneme süresi bittikten sonra, telefon numaralarını ve video konferans sistemini kapsayan ayda sadece 19,99 ABD doları tutarındaki planla devam edebilirsiniz. Toplantı bağlantınızı istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Şirketinize, toplantı konusuna, hatta kişiliğinize uygun olarak markalayabilirsiniz.  Kişisel arka planınız, kişisel URL’nizle birlikte çalışır. Hem hesabınızı hem de toplantı odanızı benzersiz kılar. Toplantı arka planınızı özelleştirebilirsiniz. Entegrasyonları arasında Slack, microsoft, Gsuit, Outlook, Hubspot vb yer alıyor. Hepsini görmek için buraya tıklayın. Pro seçeneğinde 50 kişiye kadar toplantı yapabilirsiniz. Go to Webinarda ise 2000 kişiye kadar seçenek bulunuyor. Webinarda; video paylaşımı, anketler, testler, soru-cevap canlı simülasyon ile kayıtlardan yararlanma imkanı, isteğe bağlı web seminerleri oluşturabilirsiniz. IOS 9’u destekliyor, Chrome kullanıcılarının programı indirmesine bile gerek yok, programa link ile katılabilirler.  Word belgeleri, PowerPoint gibi belgeler ile ekran paylaşımı yapabilirsiniz. Henüz paylaşılmayan herhangi bir belge üzerinde kimse görmeden çalışmaya devam edebilirsiniz. Slack ile entegrasyon yapabilirsiniz. 5 katılımcıdan 250 katılımcıya kadar çıkabiliyorsunuz. Dijital beyaz tahtaya sahip. Ücretsiz deneyebiliyorsunuz, 9euro’dan başlıyor. Fiyatları görmek ve incelemek için burayı tıklayın.

Join.Me

ARTILARI

 • Cömert ücretsiz plan.
 • Uygun maliyetli, ölçeklenebilir seçenekler.
 • Tek seferde en fazla 10 video akışı görüntüler.

EKSİLERİ

 • Beyaz tahta yalnızca iOS cihazlarda kullanılabilir.
 • Basit plan, web kamerası yayınlarını içermez.
 1. StartMeeting

30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcut. Bu seçenek web seminerleri ve çevrimiçi sunumlar için idealdir, çünkü aynı anda en fazla 1000 kullanıcı barındırabilirsiniz.  1.000 katılımcıyla ses, video, ekran paylaşımı yapabilirsiniz. Ayrıca, satın almadan önce deneme şansı veren 30 günlük ücretsiz bir deneme sunuluyor. Bundan sonra aylık 19,95 dolar. Ancak, video desteği eklemek istiyorsanız, video desteğine eklemek için StartMeeting’in Adobe Connect gibi çeşitli diğer video konferans sistemleriyle eşleştirilmesi gerekiyor. StartMeeting’te kendinize özel bir telefon numaranız oluyor. Özel bu 10 haneli telefon numarası ile ayrı bir erişim kodu gerekmez. Toplantınız başladığında, henüz arama yapmadıysanız, ilk katılımcınızın geldiğini bildiren bir mesaj alırsınız. Mesajdaki bağlantıya dokunduğunuzda hemen konferansa girersiniz. Doğrudan Toplantı Panosuna yerleştirilmiş bir dizi çizim aracıyla odaklanmanızı herkesin odak noktası haline getirin. Ekran paylaşımlarında vurgulayın, çizin. Ekran paylaşımı herhangi bir cihazda çalışıyor ve katılımcılar için indirme gerekmiyor. StartMeeting, toplantıyı istediğiniz zaman kaydetmenize olanak tanır, daha sonra işiniz bittiğinde size dahili olarak veya herkesle paylaşma seçeneklerini sunuyor. Markalı kişisel toplantı odası oluşturabilirsiniz. Kuruluşunuzu yansıtmak için logonuzu ekleyin, bir profil resmi yükleyin, renkleri ayarlayın ve daha fazlasını yapın. Takvim, içeri arama bilgileri ve toplantı kaynakları sayesinde çevrimiçi toplantılarınızı yönetin ve paylaşın. Entegre takvim çözümlerimizle konferans planlama, davet etme ve izleme konferansları basittir. StartMeeting, Google Calendar ™ ve Outlook® için uzantılar sağlar, böylece doğrudan bir toplantı planlayabilir veya toplantıya katılabilirsiniz. Konferansın başında katılımcılara kendi özel karşılama mesajınızı yazabilir veya toplantıyı beklerken duyacakları müziği çalmak için bir dosya yükleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için burayı tıklayın.

ARTILARI

 • Ücretsiz plan mevcut.
 • 7/24 destek.

EKSİLERİ

 • Arayüz kafa karıştırıcı olabilir.
 • Web kamerası erişimi yok.
 1. ZOOM – Zoom for Education

Dünyada en çek tercih edilen kurumsal video konferans, web konferans ve iletişim sistemlerinden biri. Tek tıklamayla içerik paylaşımı, gerçek zamanlı ortak açıklama ve dijital beyaz tahta. Zoom, FERPA / HIPAA uyumluluğunu sağlar ve uçtan uca 256 bit şifreleme sağlar. Moodle, Canvas, Desire2Learn, Sakai ve Blackboard ile entegrasyonu destekler. Video ara odaları, çoklu paylaşım, yoklama ve grup sohbetleri gibi güçlü işbirliği araçları sunar. Düşük internet hızlarında kesintisiz ve kaliteli video görüşme, ekran, dosya paylaşımı gibi çok sayıda özellik sunar. Mobil cihazlardan sorunsuz erişim sağlar. Türkçeyi destelemiyor olması en büyük eleştiri konusu. Mobil uygulamada görüntü kaydı alınamıyor. Ücretsiz versiyonu 40 dakika.

ZOOM

ARTILARI

 • Cömert ücretsiz hesap.
 • Rekabetçi fiyatlandırılmış ücretli planlar.
 • Toplantı sahipleri ve katılımcılar için zengin özellikler.
 • Kullanımı kolay.

EKSİLERİ

 • ABD veya İngiltere için ücretsiz arama numarası yok.
 • Türkçe desteği yok.
 1. Microsoft Team

Eğer şirketiniz Microsoft 365 kullanıyorsa iyi bir çözümdür. Nerede ise tüm Office uygulamaları ile sorunsuz çalışır. Microsoft Teams hesabı almanın iki yolu vardır. Birincisi, Microsoft’un ücretsiz bir hesabına kaydolmak, diğeri ise uygulamanın dahil olduğu bir Microsoft Office 365 İşletme veya Kurumsal hesabına sahip olmaktır. Ücretsiz hesapta 299 kişiyi davet edebilirsiniz. Tüm temel özellikleri elde edersiniz, yalnızca planlanmış toplantılar, SharePoint erişimi ve bu gibi iş Office uygulamalarıyla entegrasyonu kaçırırsınız. Ayrıca yöneticiler için tam bir destek listesini, güvenlik ve uyumluluk araçlarını almazsınız. Bu özellikler ücretli sürümde geliyor. Business sürümü de aynı şekilde 300 kişilik görüşme sağlar. Business ile daha fazlasını elde edebilirsiniz.

 • Office 365 İş Temelleri: Yıllık taahhütle kişi başı aylık 5 ABD doları
 • Office 365 Business Premium: Yıllık taahhüt ile kişi başına aylık 12,50 ABD doları
 • Office 365 Kurumsal: Yıllık taahhütle kişi başı aylık 20 ABD doları

ARTILARI

 • Son derece özelleştirilebilir.
 • Diğer Microsoft Office uygulamalarıyla sıkıca bütünleşmiştir.
 • Bol entegrasyon seçeneği.
 • Office 365 işletme hesaplarında hazır bulunur.

EKSİLERİ

 • Sadece Microsoft ortamında kullanılmak üzere ayarlanmış.
 • Bölümlendirilmiş tasarım, açık diyaloğu engelleyebilecek bir formalite havası var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir