Kategoriler
Ana sayfa

Evden Çalışmaya Uyum Sağlamak için 10 İpucu

Korona virüs sebebi ile evden çalışmaya geçtiniz ancak bir türlü düzeni tutturamıyorsunuz. Bir ince ayar gerekiyor ama ne? Uzun yıllardır haftanın en az 3 günü evden çalışan Nokia’nın eski Dijital Dönüşüm Direktörü İsveçli Kristina Lindgren’in ipucu niteliğindeki tavsiyeleri üretken kalmanıza ve dengeyi korumanıza yardımcı olabilir. Lindgren uzun süre Nokia’nın Finlandiya’daki genel merkezinde Dijital Dönüşüm ekiplerini yönetti.

Enfeksiyon riskini azaltmak için büyük konferanslar, etkinlikler iptal edildi. Çoğu işveren, insanları evden çalışmaya teşvik etti. Koronavirüs nedeniyle uzaktan çalışacaksanız, evden işe yaşam tarzında yeniyseniz, evden çalışmaya uyum sağlamak için bazı alışkanlıklarınızı ve rutinlerinizi değiştirmeniz gerekir.

 1. Kendine Kural Koy

Sabah saat kaçta çalışmaya başlayacaksın, akşam saat kaça kadar çalışacaksın. O kuralları koyarken biraz düşün. Senin verimli olduğun saatler günün hangi saatleri? Sonra ona göre çalışma saatlerini ayarla.

 1. Alanınızdaki İnsanlarla Temel Kurallar Belirleyin

Evinizi sizinle paylaşan diğer insanlarla temel kurallar belirlemelisin.Çocuklarınız varsa bu süre zarfında yapabilecekleri ve yapamayacakları konusunda açık kurallara ihtiyaçları vardır. Ayrıca, aile bireylerinden evde olduğunuz için ev işlerine yardım, evcil hayvanların bakımına yardım gibi destek talepleri gelebilir. Ev işçiliğini uygun zamanlarınıza göre bölmeyi seçerseniz, sorun olmayacaktır. Ancak evinizde olduğunuz için varsayılan olarak hepsini yapmaya kalkarsanız işiniz aksayabilir ve verimliliğiniz zarar görebilir.

 1. Uzaktan Çalışmada İletişim Çok Önemli

Evde tek başına oturduğunda yalnızsın. Sen diğerlerini hissetmiyorsun, ne yaptıklarını bilmiyorsun. Bambaşka bir durum oluyor. Bu yüzden sen kendin aktif olmalısın. Özellikle senin takımında başka çalışanlar varsa… O zaman sen kendin aktif charge edeceksin. Telefon açacaksın yada video toplantıları ayarlayacaksın.

 1. Teknoloji – Hangi aracı ne zaman kullanmalısın?

Ne zaman mail atacaksın, ne zaman videolu görüşme yapacaksın, ne zaman telefon ile görüşeceksin? Mailini hangi dille yazmalısın ki seni doğru anlasınlar? Tüm bunları düşünüp doğru bir planlama yapmalısın. Ciddi ve önemli bir şey konuşacaksan senin iyi niyetli olduğunu görmeli. Mesela çok acil bir şey varsa mail atmamalısın. Konu hassas ise telefon yada görüntülü konuşma yapman daha doğru olacaktır. Çok açıklama gereken işlerde mail yazmamalısınız. Çünkü hem yazmak uzun sürüyor hemde uzun yazıyı karlı taraf okuyamıyor sıkılıyor, telefon bu durumda daha iyi. Uygun ortamda değilsen ve konu acil ise yine telefon uygun olacaktır. Seni mutsuz eden bir konu varsa ve birinden bir konuda bir şey rica edeceksen yine mail atmamalısın. En iyisi onunla görüntülü toplantı ayarlaman. Karşı taraf senin iyi niyetini anlamalı. Eğer görüntülü görüşme yaparsan aynı odadasın gibi gözüne bakarak konuştuğun için iyi niyetini hissedecektir. Mesela elemanlarına, personeline direktif vereceksen onların insan olduğunu unutmamalısın, ofiste olsan nasıl davranacaksan aynı şekilde onları görüntülü arayarak öyle davranmalısın. İşin sırrı evde olduğunu unutmak.

 1. Evde masada mı koltukta mı çalışmalısın? Ne giymelisin?

İster pijama ile çalış, ister takım elbise ile. Uzaktan evde çalışmanın keyfini çıkar. Biraz masada biraz koltukta çalışabilirsin. Önemli olan işe göre bunu planlaman. Çok uzun süre yazı yazacaksan tabi ki masada çalışman daha sağlıklı. Video konferans yapacaksan kanepe yada koltukta otur, rahat et.

 1. Home Office Çalışmada Dinleme Çok Önemli

İletişim dediğimde konuşmak ve yazmak demek istemiyorum. Ben dinlemek demek istiyorum. Özellikle senin altında çalışan bir takımın varsa. Sen herkese fırsat vermelisin. Onların gününü, çabalarını veya durumlarını dinlemelisin.

 1. Mola Vermeyi Unutmayın

Çalışmaya dalarak mola vermeyi unutursanız bel ve boyun ağrıları ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden öğle yemeği ve iki kez 15 dakika kahve molası kurallarını unutmayın. Molalarda, özellikle öğle saatinizde kısa süreliğine dikkatinizi bölmeyin. Kendinizi 60 dakika boyunca bilgisayarınızda çalışmaya kilitlemek için TimeOut (mac) ve Smart Break (Windows) gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Veya bir mola verdiğinizde ekranda basit bir saat veya zamanlayıcı başlatabilirsiniz. Sadece 40 dakika sonra masanıza dönerseniz, daha sonra 20 dakika daha yürüyün.

 1. İhtiyacınız Olanı Sormaktan çekinmeyin

Koronavirüs nedeniyle beklenmedik bir şekilde evden çalışıyorsanız, neden ve neye ihtiyacınız olduğunu sorun. Sonuçta haftalarca evden çalışacak olabilirsiniz ve rahat olmalısınız. Ancak yeni bir ofis koltuğu ve masa sipariş etmek çok fazla olabilir. Bir mouse, klavye ve sırt destekli bir yastığı düşünün.

 1. İş Arkadaşlarınızla Sosyalleşin

Yalnızlık, kopukluk ve izolasyon uzaktan çalışma hayatında, özellikle dışa dönük kişilerde yaygın olarak görülen sorunlardır. Uzaktan çalışma kültürüne sahip şirketler genellikle sosyalleşme yolları sunar. Örneğin, uzaktan çalışanlarda ortak ilgi alanları olanların konuşabilecekleri sohbet kanalları açılabilir. İnsanlarla bağlantılı ve içerde hissetmek için ne kadar etkileşime ihtiyacınız olduğunu anlamak önemlidir. Çok içe dönükseniz ve sosyalleşmeyi sevmiyor iseniz bile birkaç etkileşimli deneyime katılın ve onlara yanlarında olduğunuzu hissettirin. Güçlü bir uzaktan kültüre sahip bir şirkette değilseniz, ilişkileri geliştirme konusunda daha proaktif olmanız gerekebilir.

 1. Kendinize Çok Sert Davranmayın

En başarılı home office çalışanları son derece disiplinlidir. Tam zamanlı ofis işi yapmaktan daha ciddi bir odak gerektirir. Bununla birlikte, herkes bazen dikkatinin kaymasına izin verir. Kendinizi bir dakika çalışır sonrasındaki bir dakika tatilin planı yapıyor bulabilirsiniz. Bu durumda kendinizi çok sert kınamayın. Bunun yerine, kendinize ofis ortamında iken insanların aynı şeyi yapıp yapmadığını sorun. Cevabınız evet ise, kendinizi biraz gevşetin, sonra işe geri dönün.

 1. Gününüzü Bir Rutinle Sonlandırın

Gününüze bir rutinle başlamanız gerektiği gibi, iş gününün kapanışı için de bir alışkanlık oluşturun. Bir iş mesajlaşma uygulaması, sportif bir aktivite, bilgisayarınızı kapatmak ve favori bir podcast’i açmak kadar basit bir şey… Ne seçerseniz seçin, çalışma saatlerinin sonunu işaretlemek için onu sürekli yapın.

“Evden Çalışmaya Uyum Sağlamak için 10 İpucu” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir