Kategoriler
Ana sayfa Eğitim

İşe dönüyoruz! Peki şimdi ne olacak?

Covid 19 sürecinde yeni normal dönemine yavaş yavaş geçiliyor. Corona pandemi sürecinde 11 Mayıs itibari ile birçok şirkette yeni normal süreci başlayacak. Peki neler değişecek? Şirketimizde iş arkadaşlarımız hatta iş ortaklarımız eskisi gibi çalışabilecek miyiz?

Covid 19 sürecinde yeni normal dönemine yavaş yavaş geçiliyor. Corona pandemi sürecinde 11 Mayıs itibari ile birçok şirkette yeni normal süreci başlayacak. Peki neler değişecek? Şirketimizde iş arkadaşlarımız hatta iş ortaklarımız eskisi gibi çalışabilecek miyiz? Fikir Tasarım Atölye’si bu konuda merak edilenleri, Dünya Sağlık Örgütü ve TC Sağlık Bakanlığı verileri ile video serisi haline getirdi ve enocta kataloğunda sundu. Video serisi istenildiğinde özelleştirilebilme şansına da sahip. İşte başlıklar;

Artık işe dönme zamanı!

Peki şimdi ne olacak? 

Her şey eskisi gibi devam edebilecek mi? Yoksa iş yerimizin girişinden, toplantı odalarına, ofislerinden yemekhanelerine, ofis araç gereçlerinden, ziyaretçilerine kadar pek çok ayrıntı için önlem planı hazırlamamız gerekiyor mu? Ve bu önlemlerin olmazsa olmazları neler? İşte size iş yerinde püf noktası niteliğinde

İş yerinde Covid-19 Önlem Planı;

 • Güvenli bir şekilde işe nasıl gidip gelebilirsiniz? 
 • Şirkette yeni normal kurallar ne olacak? Maske takacak mısınız?
 • Toplantı öncesi, sırasında ve sonrasında neler yapmanız gerekecek?
 • Toplantıya gelecek kişilerin bilgileri kime iletilecek?
 • Toplantıya yada şirketinize gelen biri öksürüyorsa ne yapmalısınız?
 • Masanızı, bilgisayarınızı, telefonunuzu nasıl temizleyeceksiniz?
 • Her yer yeterince hijyenik mi, temizlik hizmetlerinden nasıl emin olacaksınız?
 • İş yerinde hastalık semptomlarına rastlarsanız adım adım hareket planınız ne olmalı?
 • Enfekte çalışanların işe devam şartları nasıl belirlenir?
 • Ziyaretçi girişlerinde ve bina içinde dolaşımında uygulanacak kurallar neler?
 • Öğle yemeğinizi nasıl yiyeceksiniz?
 • Şirket araçlarına binebilecek misiniz?
 • Acil durumlarda ne yapacaksınız, kime ve nasıl haber vermelisiniz?
 • Ortak alanlarda ve odalarınızda güvenli çalışma ortamı nasıl yaratabilirsiniz? Kimlerden yardım almalısınız?
 • İş gezisine çıkmak zorunda kalırsanız ne yapmalısınız? Seyahat öncesinde, sırasında ve sonrasında hareket adımlarınız nasıl olmalı?
 1. Bölüm: Covid-19 Giriş

Dünya Sağlık Örgütü, yeni bir Koronavirüs hastalığının ortaya çıktığını ilan etti. Bununla birlikte hayatımıza pek çok salgın terimi dahil oldu. Ancak bizim önceliğimiz iş yerlerinde COVİD 19 ile nasıl mücadele edebileceğimiz olacak.

 1. Bölüm: İşyerinde COVID-19’un yayılmasını önlemenin basit yolları

Bu video, iş yerinden eve gittiğinizde hijyen için yapmanız gerekenlerden, şirket araçlarınıza, müşteriziyaretlerinizden, evde çalışma şartlarınıza kadar uzanan geniş bir yelpazede iş yerine gidip gelen çalışanlar için önlem maddelerini içermektedir.

 1. Bölüm: Telefon, bilgisayar gibi cihazlar nasıl dezenfekte edilir?

Güvenli hijyen için cep telefonu, bilgisayar, klavye, mause temizliğinin cihazlara zarar vermeden ve doğru hijyen malzemeleri kullanılarak nasıl gerçekleştirilebileceği bu videoda anlatılmaktadır. Bununla birlikte telefon kılıflarının türlerine göre temizliği de ele alınmaktadır.

 1. Bölüm: İş yerinde alınması gereken COVID-19 korunma önlemleri

Çalışma alanlarınızda iyi solunum hijyeninin sağlanması, iş yerinde el hijyeni için gerekli hazırlıklar, iş ortakları, ziyaretçiler için bilgilendirme materyalleri, Sağlık Bakanlığı’ndan destek alınabilecek konular bu videoda aktarılmaktadır.

 1. Bölüm: İş gezisine çıkmak zorunda kalırsanız ne yapmalısınız?

Eğer iş gezisine çıkmak zorundaysanız, seyahat öncesi, esnasında ve sonrasında uygulamanız gerekenler adımadımbu videoda sıralandı.

 1. Bölüm: Çalışma alanlarınıza göre Covid 19 temizliği

Saha ekibi gibi müşterileri ile çok yakın çalışanlar, yeterince havalandırması bulunmayan ortamda çalışanlar, ofiste tek başına yada ortak alanlarda çalışanlar ve taşıtlarda çalışanlar bu videoyu dikkatle izlemenizde fayda var. Özellikle solunum hijyeni zayıf olan bir iş ortağı, müşteri ile görüşüyorsanız nasıl bir müdahalede bulunabileceğiniz de anlatılıyor.

 1. Bölüm:Binanızda Toplantı Yapmanız Gerekiyorsa!

Bu dönem iş yerlerinde yapılacak toplantılar hayli önemli. Toplantı öncesinde çalışanların bireysel olarak alacağı önlemlerin yanı sıra şirketin gerçekleştirmesi gerekenler ve kontrolünün sağlanması madde madde bu videoda aktarılıyor. Öncesi kadar toplantı sırasında ve sonrasında takip edilecek yollar ve uygulanacak kuralların da gözardı edilmemesi hayati önem taşıyor. Bir de tabi toplantı katılımcılarından birinde semptomlara rastlanılırsa ne yapılması gerektiği anlatılıyor.

 1. Bölüm: İş yerinizden biri enfekte olursa ne yapmalısınız?

Çalıştığınız ortamda burnu akan, öksüren çalışanlar varsa ne yapmanız gerektiği, iş yerinde Covid-19’a yakalanan biri olursa sizi nelerin beklediği ve uygulama adımlarınızın neler olacağı ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

 1. Bölüm: SIKÇA SORULAN SORULAR

Temizlik şirketine gönül rahatlığı ile hijyen konusunda nasıl güvenebileceğimiz, enfeksiyonu geçen kişinin iş yerine dönüşü, klima vb. cihazların virüse etkisi , termal tarayıcıların rolüne soru cevap olarak değinilmektedir.

 1. Bölüm: Covid-19 Sözlüğü

Yeni tip koronavirüse bağlı gelişen COVID-19 hastalığı bize birçok yeni kelime ve terim tanıttı. İşte bu bölümde Koronavirüs ile birlikte sıkça kullanılan ve hemen her gün en az birini bir uzmanından ağzından duyduğumuz ve kimi zaman tam anlamlandıramadığımız Koronavirüs sözlüğü yer alıyor.

Yaptığınız eğitimleri ve katalogların sitemizde yer almasını istiyorsanız gönderin yayınlayalım. fikiruygulamamerkezi@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir