Kategoriler
Ana sayfa

İyi Bir Video Konferans için 8 İpucu

Korono virüsü sebebi ile evden çalışmak zorunda kaldı iseniz Telekonferans yada Video konferans görüşleri yapmaya mecbur kalacaksınız demektir. Peki Video Konferans yapmadan önce nasıl hazırlanmalısınız? İşte size 8 ipucu;

  1. Çevre ve doğru ışık düzeni yapın

Görüşme sırasında kamerada görünmeniz gerekiyorsa ve gürültülü bir caddede iseniz pencereyi kapatın ve ışığı çevirin. Bağlantı yapacağınız cihazı konumlandırın. Kameradan baktığınızda oturduğunuz yerde yüzünüz karanlıkta kalmasın. Yada yüzünüze çok sert gölgeler, ışıklar düşmesin. Yüzünüze yanlış vuran ışık mimiklerinizin, dolayısıyla da söylediklerinizin yanlış anlaşılmasına sebep olabilir. Örneğin güneş yüzünüze sert geliyorsa kaşlarınızı çatabilirsiniz. Çatık kaşlı biri ile konuşmayı istemezsiniz değil mi? Yada karanlıkta doğru düzgün yüzünü gözünü göremediğiniz biri ile görüşmekten pekte hoşlanmazsınız.

Yine konumlandığınız yerin arka planına dikkat edin. Uygunsuz bir görüntü yada karmaşa olmasın. Konsantrasyon dağıtmasın. Yada konuştuğunuz kişiler onlara subliminal bir mesaj gönderdiğinizi düşünmesin. Gölgeli bir masada lamba kullanabilirsiniz. Sert ve doğrudan ışığı bu lamba ile bir nebze önleyebilirsiniz. “Büyük pencereleriniz varsa, yüzünüz sizi aydınlatacak şekilde bu pencerelere bakmalı; eğer penceye yada güneşe sırtınızı dönerseniz yüzünüz kamerada karanlık kalacaktır.

  1. Nereden bağlanabilirsiniz?

Çoğu şirket, Skype, Google Hangouts veya Zoom gibi favori bir servise sahiptir. Kişisel bir bilgisayarda çalışıyorsanız, tek yapmanız gereken uygun masaüstü uygulamasını indirmek veya bir bağlantıyı tıklayıp hesabınıza giriş yapmaktır. Ancak, hızlı düşünmeniz ve ihtiyaçlarınıza uygun doğru video görüşmesi hizmetini bulmanız gerekiyorsa, çoğu mobil mesajlaşma uygulamasının video özelliklerine sahip olduğunu unutmayın. Facebook Messenger, Signal, WhatsApp, Facetime ve Google Hangouts gibi uygulamalar, diğerleri arasında sınırlı video görüşmesine izin verir. ( WhatsApp 4 kişiye kadar izin veriyor. ) Bu hizmetlerin çoğunda web ve masaüstü uygulamaları da var. FaceTime ayrıca grup sohbetlerine izin verir  ve bilgisayarınızda telefon araması almayı destekler .

  1. Hatlara ve bant genişliğine dikkat

Görüntülü sohbetinen büyük problemi ses ve görüntü kesilmesidir. Video görüşmesi yapacaksanız evinizdeki akıllı cihazların bağlantıyı tıkamadığından emin olun.

Mesela evde çocuklar video oyunları oynuyor veya Netflix seyrediyorsa, eşiniz akıllı robot kullanıyorsa, biri wetransfer vb dosya gönderiyorsa, PC’nizde ağır yazılım programları çalışıyorsa, tüm bu etkinlikler video görüşmenizi uygun olmayan bir zamanda bozabilir. 

Artık evde olduğunuza göre eğer bilmiyorsanı faturalarınızdan yada sözleşmenizden ne kadarlık bir internet hızı aldığınızı kontrol edin Sonra internetten speedtest yapın. Başka birinin bağlantınızın kaynaklarını kullanmasından endişe ediyorsanız, birisinin Wi-Fi’nizi çalıp çalmadığını da kontrol edebilirsiniz.

  1. Bağlantınızı test edin

Bağlantınızın kötü olduğunu veya yazılımınızın düzgün çalışıp çalışmadığını öğrenmek için toplantının başlamasını beklemeyin; konferans başlamadan önce test edin. Bunu, programın test özelliğini kullanarak  Zoom’da yapabilirsiniz . WebEx ayrıca test için kullanılabilecek bir Kişisel Oda sunar. Skype’ta profil resminizi tıklayın ve Ayarlar> Ses ve Video Ayarları’nı seçin ; Video bölümünün altında bir kamera önizlemesi olmalıdır. Ses kalitesini test etmek için Skype kişilerinizde Ses Testi Hizmeti’ni de arayabilirsiniz.

  1. Kablolu Bağlantı ile Çalışın

Wi-Fi hala sorun çıkarıyorsa, video konferans sırasında olası hız sorunlarının veya ani kesintilerin azaltması yada olmamaması için internetin Ethernet kablosunu doğrudan bilgisayarınıza takın. Dizüstü bilgisayarınızda bir Ethernet bağlantı noktası yoksa ucuz bir USB’den Ethernet’e veya  Thunderbolt – Gigabit Ethernet adaptörüne sahip olabilirsiniz.

  1. Geribildirimden Kaçının

Bilgisayarınızın dahili mikrofonuna ve hoparlörlerine güvenmeyin. Görüşme  yaparken kendinize iyi bir Bluetooth kulaklığı veya oyun kulaklığı bulun.

  1. Şarj Cihazını Unutma

Uzun konferans görüşmeleri bir dizüstü bilgisayarın pilini oldukça hızlı tüketebilir. Ayrıca, pil uyarıları ekranda yanıp sönerken şarj cihazınızı bulmak için toplantıdan uzaklaşmak istemezsiniz. Dizüstü bilgisayarınızın fişinin takılı ve açık olduğundan emin olun. Ayrıca,  dizüstü bilgisayarınızı şarj edebilecek kadar güçlü bazı taşınabilir şarj cihazları da vardır. 1.5 kiloluk bir gövdede 30.000mAh kapasiteye sahip iMuto Taşınabilir Şarj Cihazı X6 Pro bunlardan biridir.

  1. Yedek Planınız Olsun

Hangi programı kullanırsanız kullanın, sonuçta teknolojik cihazlar. Bir şeyin ters gitmesi durumunda bir yedek plana sahip olun. Bu sesli aramaya geçiş yapmak, e-posta kullanmak gibi bir plan olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir