Kategoriler
Ana sayfa Eğitim İş

Video Konferans Eğitimsel Öğrenmeye Nasıl Yardımcı Olabilir

Herhangi bir öğretmenin bildiği gibi, öğrencilerin dikkatini çekmenin en iyi yolu interaktif öğretimdir. Ve ders ne kadar etkileşimli olursa, herkes için o kadar iyidir. Teknoloji, gerçekten etkileşimli bir öğretme / öğrenme deneyiminin anahtarıdır ve öğretmenlerin bu süreçte daha etkileşimli ve işbirlikçi bir ortam yaratmalarına olanak tanır.

Günümüzde eğitimde aktif olarak kullanılan bu teknolojinin bir örneği, sınıflarımızı sonsuza dek değiştiren video konferans ekipmanıdır .

Video konferansın temel özellikleri

Video konferans, ayrı konumlardaki kişilerin gerçek zamanlı olarak bağlanmasını sağlar ve iki veya daha fazla site arasında canlı görüntüler ve ses sağlar. Kurumsal toplantılarda ve etkinliklerde uzun zamandır bir özellik olarak kullanılıyordu. Şimdi Covid 19 salgını ile kurumsal ve eğitim sınıflarında varlığını duyulmaya başladı.

Video konferans ve canlı akış, eğitim kurumları tarafından, gelişmekte olan teknoloji ile evrimleşmeye başlamıştı. Şimdi hızlı bir şekilde benimsenmek zorunda.

Sınıf içi video konferans iş başında

Video konferans, sınıfa yepyeni bir boyut getirebilir. Öğretmenlerin diğer sınıflarla bağlantı kurmasına, dünyanın dört bir yanından konuk konuşmacıları tanıtmasına ve öğrencilere canlı etkinlikler sunmasına (öğrencilere bu etkinliklere götürmek yerine) izin verir.

Öğrencileri Roma İmparatorluğu kalıntılarına, ekolojik bahçelere, AB sıralarına, borsaya vb çevrelere sanal turlara götürebilir; tanınmış yazarlar, cerrahlar veya astronotlar gibi uzmanları video bağlantısı yoluyla sınıfa getirebilir. Öğrencilerin dil becerilerini dünyanın her yerinden anadilinde konuşan kişilerle pratik yapmalarını sağlayabilir.

Bunlar, öğrencilerin sınıfta video konferanstan yararlanma yollarından sadece bazılarıdır. Ancak bazı durumlarda bir öğrenme yaşam çizgisi sağlanabilir. Örneğin, daha uzak bölgelerdeki öğrencilere ihtiyaç duydukları sınıflara erişim sağlamaları için sanal sınıflar oluşturulabilir. Özünde, video konferans tüm dünyayı sınıfa taşır.

Video konferansın avantajları

Sınıfta video konferansın faydaları, bir öğretmenin bu teknolojiyi ne kadar etkili kullandığına bağlıdır. Bununla birlikte, eğer iyi kullanılırsa, faydaları çoktur. İşte bu faydalardan sadece birkaçı:

Maliyet-etkin: Video konferans, eğitim kurumlarına hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. Bu, öğrencilerin harcama yapmadan veya herhangi bir yere gitmek zorunda kalmadan çoklu alan gezilerinden faydalanabileceği anlamına gelir.

Küresel bir köy yaratır: Video konferans sınıfı, yaşamın her kesiminden ve tüm ülkelerden farklı insanları aynı yerde bir araya getirir. Sınıf çalışmasını dört duvarın sınırlarının çok ötesine götürür.

Hayalleri gerçeğe dönüştürür: Video konferans ile olanaklarının sonu yoktur. Birçoğumuz için, yağmur ormanlarında trekking veya uzay keşfetmek her zaman sadece bir rüya olacaktır. Bununla birlikte, video konferans ile bu deneyimler sanal turlar ve deneyimler yoluyla doğrudan sınıfa getirilebilirsiniz.

Zenginleştirme: Video konferans zenginleştirme kavramını yeni seviyelere taşır. Derslere getirdiği deneyimler, standart müfredatı geliştirerek öğrencilerin çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamalarını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir